ביקורת מבנים > חוק מכר דירות

חוק מכר דירות

חוק מכר דירות הוא למעשה חוק הנועד לשמור על הצרכן אשר קונה לעצמו דירה מקבלן.

חוק המכר הינו אחד החוקים הבודדים במדינה שהן לטובת הצרכן נטו ולכן גם חשוב שנעריך אותו ונשתמש בו.

בצורה פשוטה חוק מכר דירות אומר שקבלן המשווק דירה בסכומי כסף אדירים חייב לתת אחריות למוצר שאותו הוא משווק ,ובמידה ונמצאו ליקויים במוצר(הדירה) יהיה חייב הקבלן לפצות את הלקוח אם זה בצורה כספית או על ידי תיקון הליקויים פיזית.

כאן חשוב לציין :
על פי חוק מכר דירות האחריות של הקבלן איננה מסתיימת ברגע מסירת המפתח או בכניסת הלקוח לדירה, אלה האחריות נמשכת עם תקופת הבדק שעליה תוכלו לקרוא בעמוד תקופת בדק ותקופת האחריות של הקבלן ולכן על פי חוק מכר דירות האחריות על הדירה נשארת אצל הקבלן עוד מספר שנים לאחר כניסת הדייר לדירה .

שנות בדק – מתחילה בזמן כניסת הלקוח לדירה,זמן שנות הבדק משתנה על פי הליקויים שמתגלים בנכס .

שנות אחריות – בסיום שנות הבדק מתחילה תקופת האחריות אשר נמשכת שלוש שנים , במידה וקיימת אי התאמה ביסודות הנכס אז לא תהיה הגבלה על אחריות הקבלן.

חוק מכר דירות – זכויות וגם חובות


חוק מכר דירות אולי פועל לטובת הלקוח אבל גם על הלקוח ישנן חובות שעל פיהם הוא חייב לפעול בכדי לממש את זכויותיו.

על הלקוח להוכיח שהשימוש בדירה היה כיאות והיה בגדר התקין ולא היה שימוש בחומרי ניקוי הגורמים לקילוף הצבע מהקירות גרירה של רהיטים כבדים בדירה אשר משאירים סימנים על המרצפות או על הפרקטים של הדירה, טריקת דלתות,וכל שימוש כזה או אחר בדירה היה על מנת לגור בדירה ולא על מנת להזיק לה –הכל כמובן בהתאם להוראות הקבלן לגבי תחזוקת הדירה שהעביר ללקוח בזמן מסירת המפתח.

ובנוסף חוק מכר דירות קובע שהרוכשים חייבים להודיע על כל ליקויי / אי התאמה בהקדם האפשרי בכדי לאפשר לקבלן לתקן את הליקויים.

כאן זה המקום לתת דוגמאות לליקויי בנייה אשר חוק מכר דירות קובע שיש לדווח עליהם לקבלן מרגע הכניסה לדירה: חדרי מדרגות אשר נוגדים את תקנות התכנון והבנייה, כשאר עובי הטיוח הינו גדול מעובי המוגדר בתקנים, איסור שימוש בסיד בזמן ריצוף(כדי שלא יפגע בצנרת) , עמידה במפרט הדירה בכל חלק כגון חלונות ,ריצו, דלתות וכ"ו…

חשוב לדעת גם קבלנים וגם צרכנים חוק מכר דירות הינו חוק בסיס ואי אפשר לעקוף אותו על ידי חוזי מכר כאלו ואחרים אשר נוגדים את תקנות הבנייה בישראל .

אם אתם רוצים לשאול עוד שאלות בנושא חוק מכר דירות או בכל נושא אחר של בדק בית צרו עימנו קשר ונשמח לעזור לכם בכל דרך אפשרית.